negahdarimashin 1

چند نکته فنی خودرو که بهتر است رانندگان آنها را رعایت کنند

الزاما ،رعایت نکات فنی در کنار ایمنی سرنشینان خودرو می‌تواند موجب سلامت بیشتر خودروی شما بشود. این نکات فنی گاهی در خلاف  با عادات هایی  است که ما از گذشته تاکنون انجام می‌دهیم. عادات هایی که با پیشرفت  تکنولوژی نه ‌تنها تاثیر مثبتی بر عملکرد خودروی شما  نمیگذارد بلکه ممکن است موجب آسیب رسیدن به سیستم‌های داخلی آن بشود. با ما همراه باشید و با رعایت نکات فنی بیان‌شده با راحتی خاطر رانندگی کنید و از آن لذت ببرید:

قبل از  روشن کردن کولر پنجره‌ها را بالا نکشید

روشن شدن کولر خودرو باعث انتشار گازهای سمی می‌شود که بهتر است آنها را استنشاق نکنید. بالا نبردن  پنجره‌ها کمک می‌کند تا این گازها به سرعت خارج شوند(این نکته  در زمانی که خودرو را روشن می کنید اهمیت بیشتری دارد).

 

خلاص کردن دنده پشت چراغ قرمز:

خلاص نکردن دنده در پشت چراغ قرمز یکی از عادات بسیاری از رانندگان است که گاهی موجب تصادف نیز می‌شود. علاوه بر این خلاص نکردن دنده می‌تواند فشار شدیدی را بر دوشاخه کلاچ و گیربکس وارد کند.

 

جلوگیری از روشن شدن چراغ بنزین:

.هنوز هم رانندگانی هستند که به نمایشگر های جلوی خود توجیهی نمی کنند

در حالیکه با روشن شدن چراغ بنزین متوجه اتمام سوخت خودرو می‌شوند.

روشن شدن چراغ بنزین گاهی میتواند موجب سوختن پمپ بنزین شود؛ چراکه رسوبات و ناخالصی‌هایی انتهای باک بنزین وارد پمپ بنزین شده و از آنجا نیز به فیلتر و انژکتور هدایت می‌شوند.

عکس یک باک بنزین

سرعت بیشتر، احتمال تصادف بیشتر

هرچقدر سرعت خودرو بالاتر برود سطح تماس تایرها با  سطح جاده کمتر می‌شود

برای مثال اگر در سرعت70 کیلومتر در ساعت تایر خودرو با عملکرد 100 درصد بیشترین سطح تماس را با زمین داشته باشد در سرعت 120 کیلومتر در ساعت این میزان به 40 درصد کاسته می شود

 

زمانی که هوا بارانی است و جاده خیس ترمز نگیرید

‘گرفتن ترمز در هوای خیس و بارانی اگر سرعت بالایی داشته باشید می‌تواند موجب لغزش خودرو  یا از ایجاد حادثه شود. در این مواقع تنها پای خود را از روی پدال گاز برداشته ،و با فرمان خودرو را مهار کنید.

تصویر یک خودرو در هوای بارانی

 در هنگام عبور از دست‌اندازها ترمز نگیرید.

از مهمترین نکته های  فنی خودرو نکاتیست که  مرتبط با سیستم ترمزگیری است .همیشه طوری برنامه‌ریزی کنید که تا قبل از رسیدن به دست‌ اندازها ترمز بگیرید و سرعت خود را کاهش دهید. رعایت سرعت مطمن نیز در این مورد بسیار کمک‌کننده است. ترمز گرفتن  در هنگام گذر  از دست‌اندازها سرعت خودرو را  چندان کاهش نمی‌دهد اما فشار زیادی به سیستم ترمز، متربندی و اکسل وارد می‌کند.

قبل از خاموش کردن خودرو گاز ندهید.

این مورد را احتمالاً به دفعات زیاد دیده‌ باشین و شاید خودتان نیز همواره آن را انجام می‌دهید. این کار در خودروهای کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می‌شد ولی پس از تولید خودروهای انژکتوری نه‌تنها تاثیر مثبتی ندارد  بلکه موجب می‌شود تا مقداری از بنزین سوخته در مقابل سوزن انژکتور باقی بماند و برخلاف تصور شما موجب بد روشن شدن خودرو در هنگام استارت زدن شود.

برداشتن دست از روی دنده در هنگام رانندگی!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

58 − 52 =

ناوبری

سبد خرید من

بستن
Viewed

Recently Viewed

Close

خوش آمدید !

حریم خصوصی ثبت نام سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت‌نام کرده‌اید؟

مشاهده سریع

بستن

دسته بندی ها

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟