تصویر دی لایت

دی لایت چیست? چرا استفاده از آن توصیه می شود?

daylight دی لایت چیست؟

احتمالاً تاکنون این نام‌ها را شنیده‌اید
، ال ای دی روز یا روشنایی در روز؛. در بسیاری از خودروهای جدید دی لایت به‌عنوان یکی از ویژگی‌های خودرو توصیف می‌شود؛ ولی دلیل نصب و توصیه بر چراغ‌های دی لایت چیست؟ آیا صرفاً جنبه زیبایی دارد یا برای آن کارایی بیشتری در نظر گرفته شده است؟

اگر در خیابان‌ها راه بروید متوجه خودروهای خارجی می‌شوید که در روز آفتابی با چراغ‌های روشن حرکت می‌کنند. شاید حتی آن را نوعی خودنمایی نیز تلقی کنید اما روی دیگر این سکه همان جلب توجه شماست. تصور کنید میخواهید از خیابان عبور کنید. اگر متوجه چراغ‌ این ماشین ها بشوید طبیعتاً می ‌ایستید تا خودروی موردنظر عبور کند.

لامپ های daylight که توسط کارخانه های سازنده خودرو بر روی اتومبیل ها نصب می شوند به طور دستی خاموش نمی شوند. این چراغ ها که نوع LED هستند مصرف برق بسیار پایینی دارند و در هنگام روشن بودن هیچ فشاری به باتری خودرو وارد نمی کنند.
اگرچه آب و هوای ایران با کشورهای حوزه اسکاندیناوی، کانادا و آمریکا متفاوت است و چراغ های دی لایت به آن اندازه ضرورت ندارد اما بررسی ها نشان می دهد که چراغ های daylight حتی در آب و هوای معمولی هم کاربرد دارد و می تواند توجه عابرین و ماشین ها را به خود جلب کند.

دی لایت

تصویر دی لایت ماشین

علت پیدایش دی لایت

برای فهمیدن کاربرد چراغ‌ های دی لایت بهتر است کمی به عقب برگردیم. در کشورهای حوزه اسکاندینا وی به علت شرایط خاص جوی و مه ‌آلود بودن دائمی هوا روشن بودن چراغ‌های خودرو در بیشتر فصول سال اجباری است . این قانون سابقه‌ای چند ده ساله دارد؛ اما طی تحقیقیاتی در سال ۲۰۰۸ توسط اداره امنیت امریکا مشخص شد که تعداد تصادفات خودروها با عابرین پیاده و دوچرخه‌سوارها رو به افزایش است. این در حالی بود که در این کشور خبری از مه‌آلود بود و شرایط خاص آب و هوایی نبود؛
بنابراین آنها چاره کار را در استفاده از دی لایت یا روشنایی در روز به‌منظور جلب توجه بیشتر عابران و دیگر رانندگان دیدند.

در این روش چراغ‌ها به‌طور خودکار یا دستی پس از روشن شدن خودرو به کار می‌افتند و با نور پایین توجه سایرین را به خودروی عبوری جلب می‌کنند. به‌واقع دی لایت مانند فانوسی در دست نابیناست.!

اگر چه در ایران با وجود آمار بالای تصادفات هنوز عده زیادی کاربردی بهتر از زیبایی برای دی لایت پیدا نکرده‌اند و خودروسازهای داخلی نیز به نصب این آپشن بر روی خودروهای خود تن نمی‌دهند اما جالب است بدانید که در ایالات متحده امریکا خودروهایی که از سیستم دی لایت استفاده می‌کنند مبلغ کمتری را بابت بیمه می‌پردازند.

اهمیت این چراغ‌ها به حدی است که در کشورهای حوزه اسکاندیناوی استفاده از این فناوری برای خودروسازان اجباری شده است.

به نظر شما استفاده از این چراغ ها در خودروهای ساخت داخل تا چه اندازه می تواند در کاهش تصادفات تاثیرگذار باشد؟

با سریع ترین خودروی جهان آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1

ناوبری

سبد خرید من

بستن
Viewed

Recently Viewed

Close

خوش آمدید !

حریم خصوصی ثبت نام سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت‌نام کرده‌اید؟

مشاهده سریع

بستن

دسته بندی ها

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟